Lær at stå helt på egne ben, på 1-dags kurset ”I dine sko”
Linda Baum, der er højaktuel med udstillingen ”in your shoes”, kan opleves i Haderslev Kunstforening fra den 9. april til den 22. maj, men Linda Baum kan også opleves på kunstskolen, hvor hun er klar til at lære fra sig, både hvad angår teori, viden og praktisk udførelse. -Og ikke mindst, så får vi en VIP-rundvisning på udstillingen ”in your shoes”.

På workshoppen ”I dine Sko” lærer vi, at lave et kunstværk, helt fra bunden.
Vi starter med et råt og ugrundet lærred, der skal klippes og spændes op, på den ramme vi har banket sammen.
Temaet på kurset hedder selvfølgelig: SKO.
Hvordan fortæller vi en historie med sko, hvilken baggrund virker og hvordan skaber vi et kunstværk, der lever og som giver beskueren en oplevelse.
Vi skal tage et billede af vores sko og derefter males motivet med tusch, med andre ord, så skal vi prøve at arbejde på den samme måde og med de samme teknikker,  som Linda Baum.
Workshoppen strækker sig over 5 timer og da tusch skal tørre godt, inden næste proces, bliver det først derhjemme, at der kan males med farver, akryl, olie eller hvad man lyster.
Workshoppen afholdes torsdag den 28. april kl. 10:00-15:00 

og fredag den 20. maj kl.19:30-21:00 holder vi en hyggelig evaluerings-aften med snak og rødvin. (separat tilmelding til dette arrangement)

Hold i dag

Instagram